Odbicie aktywności w krajach UE pomoże polskiej gospodarce. Dobre prognozy na najbliższy czas
Aktywność gospodarcza w Unii Europejskiej w III kwartale była słaba. Tempo wzrostu PKB jest niskie (0,1 proc. r/r), a w strefie euro nadal znajduje się w trajektorii spadkowej. Sytuacja poprawi się w kolejnych kwartałach.
2023-11-15, 14:55
Dzięki spadkowi inflacji dochody ludności rosną, co sprzyja odbiciu konsumpcji. Analitycy EY podkreślają, że rządowe inwestycje i środki z Funduszu Odbudowy również mają wspierać odbicie gospodarcze.
Dane Eurostatu wskazują na słabe wyniki sprzedaży detalicznej. Wolumen zakupów w krajach UE spada od prawie roku. Największe osłabienie obserwujemy w: Belgii (-8,4 proc.), Niemczech (-4,3 proc.) oraz Francji (-2,7 proc.). Badania koniunktury OECD wskazują jednak na bardziej optymistyczne oczekiwania konsumentów dotyczące sytuacji gospodarczej. Konsumpcja będzie motorem odbicia gospodarczego w najbliższych miesiącach.
Wyniki partnerów handlowych
Wyniki największych partnerów handlowych Polski są niezadowalające. Sytuacja Niemiec, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch jest zróżnicowana - dwóch największych partnerów handlowych Polski doświadczy spadku PKB w III kwartale, podczas gdy gospodarki pozostałych państw będą na ścieżce wzrostowej.
REKLAMA
Mimo słabego popytu zagranicznego Polska gospodarka prezentuje się nieźle na tle krajów UE. GUS wskazuje, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,4 proc. w skali roku. To zmiana trendu po spadkach w I i II kwartale kolejno o 4,5 proc. i 7,3 proc.
Sektor usługowy
Dane Eurostatu wskazują na dobrą kondycję sektora usługowego. Mimo to aktywność w przemyśle nadal spada po wyłączeniu efektów kalendarzowych. Produkcja w przetwórstwie przemysłowym kurczy się nieprzerwanie od lutego bieżącego roku, co częściowo jest efektem słabej koniunktury na rynkach zagranicznych.
Partnerzy handlowi
W styczniu - kwietniu 2023 r. wśród głównych partnerów handlowych Polski w eksporcie odnotowano wzrosty w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku. Natomiast w imporcie w porównaniu do stycznia - kwietnia 2022 roku odnotowano spadek z Włochami o 7,0%, Belgią o 5,2%, Chinami o 5,0%, Niemcami o 4,4%, Czechami o 1,5%.
REKLAMA
Obroty z pierwszą dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły 66,1% eksportu (w analogicznym okresie 2022 r. 65,2%), a importu ogółem - 60,0% (wobec 58,9% w styczniu - kwietniu 2022 r.). Udział Niemiec w eksporcie zmniejszył się w porównaniu z analogicznym okresem ub. r. o 0,1 p. proc. i wyniósł 28,2%, a w imporcie spadł o 0,9 p. proc. i stanowił 19,8%. Dodatnie saldo wyniosło 49,9 mld PLN (11,4 mld USD, 10,6 mld EUR) wobec 31,1 mld PLN (7,6 mld USD, 6,7 mld EUR) w analogicznym okresie 2022 roku.
- Eksperci: inflacja w przyszłym roku ponownie zacznie spadać
- Automatyzacja i AI przyczynią się do redukcji etatów? Wyniki najnowszego badania wśród firm
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ PIE/ GUS/ mib
REKLAMA